posrednik

Ubezpieczenia w kredytach mieszkaniowych

Warto pamiętać, że wieloletni kredyt hipoteczny nie jest związany jedynie z początkowymi kosztami zapisanymi w umowie kredytowej (oprocentowanie, prowizje oraz ubezpieczenia), ale również innymi opłatami pobieranymi przez banki. Są one zawsze zapisywane w tabeli opłat i prowizji. Niestety, taka tabela może ulegać zmianie. Zapisywane są w nich również opłaty związane z przewalutowaniem kredytu czy z jego wcześniejszą spłatą. Nawet jeśli bank za takie działania nie pobiera żadnych opłat w chwili obecnej, nie oznacza to, że tabela opłat i prowizji nie może ulec zmianie. Dlatego warto zwrócić uwagę, by informacje o tych szczegółach były zamieszczone w umowie kredytowej. Jeśli czujemy się niepewnie w takiej sytuacji i mamy wątpliwości dotyczące tabel, warto zwrócić się po poradę do kogoś z zewnątrz np. eksperta kredytowego z biura rachunkowego.

Ubezpieczenia

Banki coraz rzadziej pobierają prowizję z tytułu udzielanego kredytu. W zamian proponują różnego rodzaju ubezpieczenia, jak OC, ubezpieczenie od utraty pracy, od utraty wartości nieruchomości czy nawet ubezpieczenie na życie. Chociaż ubezpieczenia nie są obowiązkowe, jeśli nie zdecydujemy się na nie, bank często podnosi nam oprocentowanie kredytu. Podobnie jest w przypadku, jeśli z takiego ubezpieczenia po pewnym czasie zrezygnujemy. Ubezpieczenie jest korzystniejsze niż prowizja, ponieważ w zależności od wybranego pakietu, chroni ono klienta, z kolei prowizja nie daje mu nic. Jednak pomimo tego, warto przeanalizować zapisy w umowie kredytowej i sprawdzić koszty takiego ubezpieczenia.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj ubezpieczeń stosowanych przez banki: nazywane są ubezpieczeniami pomostowymi. Stosowane są one do momentu wpisu do hipoteki, dlatego banki zazwyczaj podnoszą oprocentowanie na okres ich trwania. Dlatego też klienci po otrzymaniu odpisu księgi wieczystej z wpisaną hipoteką powinni jak najszybciej przedstawić go w banku. Na korzyść banku bardzo często zdarza się, że klienci zapominają o sfinalizowaniu tej formalności i bez potrzeby nadal płacą wyższe raty kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj zwrócenie się o pomoc do pośrednika kredytowego, który pomoże ominąć finansowe pułapki i haczyki.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.