calkowite-koszty-kredytu-hipotecznego-648x466

Całkowite koszty kredytu hipotecznego. Jak je obliczyć?

Dodano 01.12.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Realizacja marzenia, jakim jest posiadanie własnego domu lub mieszkania, bardzo często związana jest z podejmowaniem najważniejszych decyzji finansowych w życiu. Stosunkowo niewiele osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę, co jest najprostszym i najmniej stresującym sposobem na nabycie nowego lokum. Osoby, które nie posiadają możliwości sfinansowania inwestycji w ten sposób, zmuszone są szukać dodatkowych funduszy w bankach, które udzielają kredytów hipotecznych. Jest to rodzaj pożyczki, który zabezpiecza instytucję finansową poprzez wpisanie jej jako właściciela nieruchomości do księgi wieczystej, co pozwala na odzyskanie środków w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń po stronie klienta. Jednak, jak powszechnie wiadomo, banki nie udzielają kredytów za darmo, a pożyczenie dużej sumy pieniędzy związane jest z poniesieniem niemałych opłat dodatkowych. Co wpływa na wysokość jego całkowitego kosztu i jak je obliczyć?

 Koszty związane z kredytem hipotecznym

Przede wszystkim na wysokość opłat związanych ze wzięciem kredytu hipotecznego ma wpływ kwota, jaką chcecie pożyczyć z banku. Oczywiście, im większa, tym droższy on dla Was będzie. Jednak ten czynnik jest nierozerwalnie związany z tym jaką zdolność kredytową posiadacie. Wynika ona z uzyskiwanych przez Was dochodów, ponoszonych wydatków, a także innych długów, jakie możecie posiadać.

Kolejnym czynnikiem, który istotnie wpływa na wysokość kosztów związanych ze wzięciem kredytu hipotecznego, jest kwota wpłaconego wkładu własnego. Pozwala ona skutecznie obniżyć ponoszone przez klienta opłaty, jeśli tylko będzie wyższa niż zadane przez bank minimum.

Na to jak wysokie koszty poniesiecie, ma też wpływ to, jaką metodę spłaty kredytu hipotecznego wybierzecie. Możliwości są dwie, raty równe i malejące. Te pierwsze obliczane są przez bank i przez okres spłaty tylko nieznacznie mogą się zmienić. Jednak w ich przypadku koszty są większe, ponieważ stale będziecie opłacali odsetki naliczane od każdej z rat. W drugim przypadku będą one mniejsze, ponieważ z każdym miesiącem kwota przelewana do banku będzie maleć, co zredukuje wysokość odsetek.

Do kolejnych czynników, które bezpośrednio przekładają się na koszty związane ze spłatą kredytu, można zaliczyć oprocentowanie i okres spłaty pożyczki. Stopa bazowa WIBOR 3M i marża banku to kwestie, których nie da się pominąć, a które wiążą się z dodatkowymi opłatami. Okres spłaty kredytu może być elastyczny, ponieważ niektóre instytucje pozwalają na nadpłacanie rat. Dzięki takiemu posunięciu uda się Wam uniknąć opłat związanych z prowizją od transzy, które musielibyście wpłacić w przyszłości.

Istotnym elementem jest również to, że praktycznie każdy bank przewiduje koszty dodatkowe, takie jak ubezpieczenie kredytu, prowizję za udzielenie pożyczki i opłaty za przygotowanie dokumentacji. Dokładne obliczenie wszystkich dodatkowych kosztów wymaga doskonałej znajomości zasad funkcjonowania i oferty danej instytucji finansowej. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie ze wsparcia doradcy kredytowego. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że wybierzecie optymalną dla Was ofertę, która wkrótce pozwoli Wam cieszyć nową nieruchomością!