procent

Co to jest RRSO? O kosztach kredytu słów kilka

Zaciągnięcie kredytu powinno być przemyślaną decyzją. Poszukując najlepszej oferty, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość raty, ale również inne kryteria, które mogą wpłynąć na koszty kredytu. Banki, które reklamują swoje oferty, często używają pojęcia RRSO. Jednak wiele osób, które nie zaciągało jeszcze kredytów, nie wie, czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Czym jest RRSO i w jaki sposób wpływa na koszty związane z zaciągnięciem kredytu?

Czym jest RRSO i z czego się składa?  

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO jest niezwykle ważna dla osób zaciągających kredyt hipoteczny, ponieważ informuje o całkowitym koszcie zaciągniętego zobowiązania. Wartość jest wyrażana w procentach w skali roku, co ma ogromne znaczenie w odniesieniu do liczby rat. Im krótszy okres trwania kredytu, tym wskaźnik będzie wyższy. Najkorzystniejszą rzeczywistą roczną stopą oprocentowania dla kredytobiorcy jest oczywiście ta, która będzie najniższa. Wartość RRSO najczęściej różni się od oprocentowania kredytu.

Na jej wartość składa się oprocentowanie nominalne, ubezpieczenie zaciąganego kredytu i prowizja dla banku. W przypadku kredytu hipotecznego albo pożyczki hipotecznej dodatkowo jest to koszt wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego. Kredytobiorcy, którzy poszukują najkorzystniejszej oferty, powinni zwrócić szczególną uwagę na RRSO, ponieważ to właśnie dzięki niemu dowiedzą się, jaki będzie faktyczny koszt zaciągniętego kredytu.

Jak obliczyć RRSO i od czego zależy jego wysokość?  

Wybierając kredyt hipoteczny, wiele osób korzysta ze wsparcia pośrednika finansowego. Warto jednak nabyć podstawową wiedzę w tym zakresie. Do obliczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania niezbędne jest zastosowanie skomplikowanego wzoru matematycznego, jednak pomocą w tym zakresie służą doradcy finansowi oraz internetowe kalkulatory. Do obliczenia RRSO należy zebrać podstawowe informacje dotyczące zaciąganego kredytu, czyli: kwoty, oprocentowania, okresu spłaty, wysokości prowizji i rodzaju rat.

Wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania zależy przede wszystkim od okresu spłaty kredytu (im krótsza, tym wyższa będzie wartość RRSO). Jej wartość będzie wyższa również w przypadku malejących rat. Poszukując najkorzystniejszej oferty, warto zatem zwrócić uwagę nie tylko wysokość raty, ale również możliwe sposoby spłaty, harmonogram, a także długość zobowiązania.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.