przy zaciąganiu kredytów

Częste błędy popełniane przy zaciąganiu kredytów

Zaciąganie kredytu hipotecznego powinno być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami i gromadzeniem informacji na temat najważniejszych kwestii związanych z uzyskiwaniem finansowania. Jednym z najbardziej istotnych zadań, jakie ma do wypełnienia przyszły kredytobiorca jest zabezpieczenie się przed popełnianiem najczęstszych błędów związanych ze staraniem się o uzyskanie kredytu hipotecznego. Zobaczmy, o czym trzeba pamiętać, wybierając odpowiedni kredyt.

Błędy związane ze złą oceną swojej sytuacji finansowej oraz własnych perspektyw

Jednym z największych problemów, które mogą bardzo skomplikować życie przyszłego kredytobiorcy, jest zła ocena swoich możliwości finansowych. Bank podejmując decyzję o przyznaniu kredytu, kieruje się własnymi kryteriami, jednak większe ryzyko łączące się z ewentualnymi problemami ze spłatą spoczywa na kredytobiorcy. Powinien on zawsze realnie patrzeć na wysokość swoich dochodów i przyszłe możliwości zarobkowania. Warto pamiętać, że podpisując umowę na długi czas mamy bardzo ograniczone możliwości przewidzenia wszystkich możliwych problemów. Decydując się na kredyt, warto więc pokusić się o odrobinę czarnowidztwa i krytyczniej spojrzeć w przyszłość, zastanawiając się również nad mniej korzystnymi dla nas scenariuszami rozwoju wypadków.

Przygotowując się do wzięcia kredytu, trzeba również uniknąć pokusy kupowania mieszkanie droższego, niż to, na które rzeczywiście możemy sobie pozwolić. Choć porównanie rat przy nieco tańszym i nieco droższym mieszkaniu może skłaniać do myślenia, że różnice są niewielkie, to warto pamiętać, że różne życiowe problemy mogą sprawić, iż nawet tak pozornie nieduże rozbieżności mogą być przyczyną braku środków na spłatę raty.

Poważnym błędem jest również decydowanie się na maksymalnie długi okres spłaty i szukanie mieszkania w cenie odpowiadającej uzyskanej w ten sposób zdolności kredytowej. Możliwość wydłużenia okresu spłaty jest jednym z niezawodnych sposobów na zmniejszenie wysokości rat w sytuacji kryzysowej. Wybierając maksymalny możliwy czas kredytowania, pozbawiamy się tej możliwości.

Osoby ubiegające się o kredyt mają również tendencję do przeceniania swoich perspektyw zawodowych. Dobre zarobki dziś oraz niezłe stanowisko w perspektywicznej branży nie zawsze są gwarancją utrzymania wysokich dochodów w długim okresie. Warto pamiętać, że przy perspektywie czasowej, na jaką brane są kredyty hipoteczne, przewidzenie czy nasz zawód w ogóle będzie istniał, jest praktycznie niemożliwe.

Błędy związane z brakiem fachowego wsparcia ze strony doradcy kredytowego

Drugą kategorią związaną z najpoważniejszymi błędami popełnianymi przy zaciąganiu kredytu jest niekorzystanie z usług doradcy kredytowego. Wiele osób jest przekonanych, że sami są w stanie znaleźć i wybrać najlepszą ofertę kredytową. W rzeczywistości nawet osoby, które dobrze znają się na ekonomii i finansach, a zatem potrafią samodzielnie oszacować wszystkie obciążenia związane z kredytem i jego kosztem nie zawsze poradzą sobie z tym zadaniem, nie znając szczegółów ofert poszczególnych banków.

Bardzo powszechną konsekwencją braku kontaktu z dobrym doradcą kredytowym jest wybór banku, który prowadzi nasz ROR. Choć może się zdarzyć, że oferta banku będzie atrakcyjna, to nigdy nie dzieje się tak automatycznie. Pochopna decyzja o wyborze banku to nie tylko gorsze warunki finansowe, ale co niekiedy gorsze, często również niekorzystne zapisy w umowie. Problemem może się okazać np. brak możliwości „wakacji kredytowych”, czyli okresowego zawieszenia spłat, które może się okazać niezbędne w razie problemów finansowych.

Choć każdą umowę należy przeczytać i zrozumieć przed podpisaniem, to większość osób ma poważne problemy przy lekturze umów przygotowywanych przez banki. Nie korzystając z usług doradcy kredytowego, pozbawiamy się również szansy na kontakt z osobą, która jest w stanie wytłumaczyć nam niezrozumiałe zapisy.

Błędy związane z brakiem przygotowania i naginaniem faktów

Poważne błędy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wiążą się również z niedocenianiem wagi różnych procedur. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli nie upewnimy się, jak wygląda nasza sytuacja w BIK-u, może się okazać, że nie dostaniemy kredytu. Powodem mogą być np. nieterminowe spłaty zobowiązań, o których dawno zapomnieliśmy. Warto również mieć świadomość, że przy ocenie naszej wiarygodności liczą się także „drobiazgi”, np. fakt, że niedawno składaliśmy kilka wniosków kredytowych, choć z kredytu finalnie nie skorzystaliśmy.

Dużym błędem jest również niesprawdzenie naszej zdolności kredytowej jeszcze zanim złożymy wniosek o kredyt. W tej sytuacji o niewystarczającej zdaniem banku, do którego się zwrócimy, zdolności kredytowej mogą przesądzić pozornie błahe kwestie, choćby to, że niedawno zmieniliśmy pracę.

Na koniec warto podkreślić, że jednym z największych błędów, jaki możemy popełnić, jest podawanie we wniosku nieprawdziwych informacji na temat naszych zarobków czy zobowiązań. Większość tego typu faktów jest łatwa do zweryfikowania, a banki mają duże doświadczenie w wyłapywaniu wszelkich nieścisłości.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.