karta płatnicza na klawiaturze laptopa

Czy warto kupować na raty? Plusy i minusy

Ratalne kredyty czy pożyczki to jeden z najbardziej popularnych produktów finansowych na rynku. Jest to metoda płatności w formie rat, która pozwala sfinansować zakup różnorodnych dóbr, najczęściej takich jak np. samochód, wyposażenie domowe (np. meble, sprzęt RTV i AGD), urządzenia elektroniczne itp. Procedura zakupów ratalnych z zasady jest szybka i wygodna dla klienta. Najczęściej zobowiązanie można zaciągnąć w sklepie, w którym chcemy nabyć określony przedmiot, ale istnieje też możliwość zaciągnięcia kredytu bezpośrednio w banku. Jakie są największe plusy tego rozwiązania, a co zaliczamy do minusów?

Jakie są zalety kupowania na raty?

Pierwszą cechą zakupów ratalnych jest możliwość rozciągnięcia w czasie wydatku. Jest to korzystne rozwiązanie, jeśli w danym momencie nie dysponujesz niezbędną ilością środków, aby zakupić towar, którego potrzebujesz. Zamiast jednorazowego kosztu w postaci wysokiej kwoty, płacisz kilka mniejszych rat w dłuższej perspektywie czasu. Jednak nawet jeśli posiadasz określoną sumę pieniędzy, nie musisz chcieć ich wydawać, np. gdy są to twoje oszczędności na tzw. czarną godzinę.

Oprócz tego zakupy ratalne to sposób na budowanie zdolności kredytowej. Jeśli regularnie będziesz spłacać swoje zadłużenie, a więc okażesz się godnym zaufania kredytobiorcą, jest duże prawdopodobieństwo, że bank przychylniej spojrzy na Ciebie w przyszłości.

Do innych niewątpliwych zalet zakupów ratalnych zaliczamy możliwość szybkiego uzyskania decyzji o przyznanych środkach. W większości przypadków nie trzeba nawet odwiedzać banku czy dopełniać zbyt dużej ilości formalności, aby wejść w posiadanie wybranego towaru.

Aby rzeczywiście skorzystać na zakupach ratalnych, należy bardzo dokładnie przeanalizować konkretną sytuację. W przypadku większych inwestycji czy wielu towarów kupowanych na raty warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy finansowego, który podpowie, jakie rozwiązania będą najbardziej opłacalne.

Czy kupowanie na raty ma wady?

Zakupy na raty, podobnie jak inne produkty finansowe, mają też pewne wady. Decydując się na to rozwiązanie, będziesz musiał przygotować się na to, że każdego miesiąca budżet uszczupli się o pewną kwotę. Musisz więc dobrze zastanowić się, czy takie regularne wydatki nie będą stanowić zbyt dużego obciążenia dla portfela. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które muszą spłacać kilka miesięcznych rat. Jeśli płatności nie będą regulowane, trzeba przygotować się na odsetki. Dodatkowo nierzetelność w spłatach będzie miała negatywny wpływ na historię kredytową.

Przed podjęciem decyzji o zakupie na raty trzeba też dowiedzieć się, jaki będzie ogólny koszt tego systemu płatności. W niektórych przypadkach po kalkulacji może okazać się, że wybrany przedmiot w sprzedaży ratalnej kosztuje zdecydowanie więcej, niż jest rzeczywiście wart.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.