Dodatkowe ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym
Ubiegając się o najtańszy kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z tym, iż czasem dodatkowym wymogiem będzie wykupienie różnego rodzaju ubezpieczeń. Jednym z rodzajów polis przy kredycie hipotecznym jest ubezpieczenie nieruchomości. W tym kontekście możemy mówić tak naprawdę o ubezpieczeniu nieruchomości od ognia oraz innych zdarzeń losowych. Jeśli chodzi o zakres tego typu polisy, to warto nadmienić, iż obejmuje ona tylko i wyłącznie mury nieruchomości, a także inne stałe elementy takie jak ścianki działowe, drzwi, okna oraz wszelkiego rodzaju instalacje sanitarne i elektryczne wraz z należącymi do nich elementami (np. grzejnikami).
Ubezpieczenie od utraty pracy oraz inne rodzaje ubezpieczeń przy kredycie hipotecznym
Ubezpieczenie od utraty pracy jest kolejną wymaganą polisą przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Jego celem jest oczywiście zabezpieczenie spłaty kredytu na określony okres sięgający zwykle od 6 do 12 miesięcy w przypadku utraty pracy przez osobę, na którą zaciągnięty jest kredyt. Warto jednak nadmienić, iż owa polisa nie obowiązuje, gdy kredytobiorca został zwolniony ze swojej winy. Jedną z ciekawszych dla wszystkich kredytobiorców polis, które możemy dodatkowo wykupić przy kredycie hipotecznym jest ubezpieczenie na życie. Jak wiadomo kredyty hipoteczne spłacane są przez bardzo długi okres czasu, a gdy w tym czasie nastąpi śmierć kredytobiorcy, wówczas pozostałą część kredytu spłaca ubezpieczyciel.
W przypadku podjęcia starań o uzyskanie kredytu hipotecznego mamy również możliwość zakupu innego rodzaju polis takich jak chociażby ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego bądź braku wkładu własnego czy nawet ubezpieczenia od utraty wartości nieruchomości. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których banki wymagają od nas wykupienia określonych typów polis, ponieważ jest to również dla tych instytucji forma zabezpieczenia przed brakiem spłaty zaciągniętych przez kredytobiorcę zobowiązań. Dla nas również jest to zaleta, ponieważ nie będziemy musieli martwić się o utratę domu kupionego na kredyt w momencie utraty pracy czy też innych zdarzeń losowych, za które zapłaci nam ubezpieczyciel.
Czytaj także: Na co uważać przy kredycie hipotecznym