Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny
Kredyt na własne mieszkanie jest marzeniem wielu młodych ludzi. Jeżeli masz umowę o pracę na czas nieokreślony, to nie ma z tym problemu. Schody zaczynają się, jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą. Banki inaczej oceniają zdolność kredytową osób fizycznych i przedsiębiorstw.
Co jest ważne dla banku?
Aby dostać kredyt hipoteczny, trzeba udowodnić bankowi stabilizację finansową i zdolność do udźwignięcia tego sporego zobowiązania. Ścieżka do złożenia wniosku kredytowego jest podobna zarówno dla klientów zatrudnionych na umowę o pracę, jak i dla tych prowadzących własną działalność gospodarczą.
Na początku należy złożyć wniosek kredytowy, wykazać źródło dochodów i dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości. Różnica polega na tym, że klient zatrudniony na umowę będzie musiał udowodnić swoją wiarygodność tylko jako kredytobiorca, a ten prowadzący działalność gospodarczą musi dowieźć swojej wiarygodności w roli kredytobiorcy, a także przedsiębiorcy.
Jak bank sprawdza wiarygodność przedsiębiorcy?
Dla banków najważniejszym kryterium wiarygodności klienta jako przedsiębiorcy jest staż jego firmy na rynku. Im dłużej funkcjonuje firma, tym lepiej. Ludzie, którzy dopiero co założyli działalność gospodarczą, nie mają co liczyć na kredyt hipoteczny. Minimalny okres prowadzenia działalności wymagany przez banki to najczęściej 1 rok.
Ważne są także dokumenty, które przedstawiają przepływ finansowy między firmą a podmiotami zewnętrznymi – są to rozliczenia z ksiąg rachunkowych prowadzonych przez przedsiębiorcę. Eksperci danego banku opierają się na nich przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Robią to na podstawie dochodu netto osiąganego przez przedsiębiorcę najczęściej przez ostatnie 12 miesięcy.
Bank sprawdza także regularność dochodów. Wpływy na konto muszą być stabilne. Ważne jest wpływanie na konto potencjalnego kredytobiorcy mniej więcej takiej samej kwoty co miesiąc. Duże wahania między miesięcznymi wpływami (przekraczające 30%) mogą spowodować wydanie negatywnej decyzji kredytowej.
Sprawdzane jest także to czy właściciel firmy reguluje na bieżąco swoje zobowiązania finansowe. Do składanego wniosku trzeba dołączyć oświadczenie o nie zaleganiu z odprowadzaniem składek ZUS oraz na bieżąco regulowanych zobowiązaniach wobec urzędu skarbowego.
Zobacz także: Kredyty hipoteczne dla wolnych zawodów