Fakty i mity dotyczące kredytów konsolidacyjnych
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy gotówkowego to dość częsta decyzja podejmowana przez Polaków, która jest motywowana na przykład chęcią zakupu mieszkania. Czasami jednak zdarza się tak, że kredytobiorca z różnych przyczyn ma na swoim koncie wiele różnych zobowiązań kredytowych. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji jest kredyt konsolidacyjny. Jest to interesujący produkt bankowy, jednak wokół niego krąży wiele mitów. Właśnie dlatego dziś wskażemy, które informacje na temat kredytu konsolidacyjnego są prawdziwe, a które nie.
Czy konsolidacja kredytów wiąże się z niebezpieczeństwem i czy dotyczy tego samego banku?
Osoby, które zaciągnęły kilka kredytów hipotecznych czy gotówkowych, często mają problemy z uporaniem się z tą sytuacją. Jednak z uwagi na to, że kredyty konsolidacyjne często uważane są za niebezpieczne, nie każdy kredytobiorca decyduje się na takie rozwiązanie. Jednak jest to mit. Konsolidacja jest swojego rodzaju wsparciem, które pomaga w dotrzymaniu terminu spłaty rat. Kolejnym mitem jest przekonanie, że takie rozwiązanie jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które zaciągnęły kredyty w tym samym banku. W rzeczywistości nie ma jednak przeszkód, aby zdecydować się na konsolidację, będąc związanym umowami z kilkoma instytucjami.
Co należy wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?
Warto wiedzieć, które informacje dotyczące kredytu konsolidacyjnego są prawdziwe. Z uwagi na to, że jego celem jest zamiana kilku zobowiązań w jedno, niezbędne jest posiadanie kilku zobowiązań. Warto również pamiętać, że kredytu konsolidacyjnego nie mogą zaciągnąć osoby zadłużone. Taka usługa jest dedykowana wyłącznie osobom, które wykazują oczekiwaną zdolność kredytową. Co ważne, dzięki takiemu rozwiązaniu można również obniżyć wysokość sumy opłacanych rat, ponieważ okres może być rozłożony na dziesięć lat, a oprócz tego RRSO jest niższe.
Na takie rozwiązanie warto się zdecydować nie tylko w przypadku, w którym spłacanie kilku pożyczek i kredytów stało się trudne, ale również, jeśli zmieniła się sytuacja na rynku. Często zdarza się tak, że warunki, które są proponowane przez banki podczas podpisywania umowy, ulegają zmianie. Wówczas warto dowiedzieć się, czy konsolidacja nie będzie się wiązała z atrakcyjniejszymi warunkami, na przykład z niższymi stawkami.
Czytaj także: Wady i zalety kredytów konsolidacyjnych