mężczyzna podpisuje kredyt hipoteczny

Jak działa kredyt hipoteczny? Jak go obliczyć?

dyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciągane jest w celu sfinansowania zakupu nieruchomości lub jej remontu. Bardzo wiele osób, które planują zakup domu, mieszkania lub działki decyduje się na tego typu wsparcie finansowe. Jest to rozwiązanie dość popularne, jednak często pojawia się wiele pytań dotyczących tego, jak właściwie działa kredyt hipoteczny i jak go obliczyć. Kilka wskazówek na ten temat w dalszej części naszego wpisu.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to nadal jeden z najatrakcyjniejszych produktów kredytowych na rynku ze względu na stosunkowo niskie oprocentowanie oraz długi okres spłaty. Z jednej strony długi okres spłaty oznacza, że kredytobiorca przez kilkanaście lat będzie musiał systematycznie regulować zobowiązanie powiększone o kwotę odsetek, marży i prowizji. Z drugiej strony, jeśli decyzja o kredycie hipotecznym będzie przemyślana i dokładnie skalkulowana, będzie on stanowił możliwie jak najmniejsze obciążenie dla domowego budżetu. Warunkiem jest jednak rozsądne podejście do sprawy i wybór produktu bankowego najlepiej dopasowanego do indywidualnych potrzeb. To właśnie z tego powodu wielu przyszłych kredytobiorców decyduje się na wsparcie profesjonalnego agenta hipotecznego, który biorąc pod uwagę zdolność kredytową oraz inne warunki stawiane przez banki, pomaga w wyborze optymalnej oferty.

Warto przy tym podkreślić, że z kredytem hipotecznym mamy do czynienia wtedy, gdy bank zostaje wpisany do hipoteki nabytek nieruchomości. Nie każdy może też uzyskać takie zobowiązanie. Każdy bank stawia warunki do spełnienia, dokładnie badając sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. Do najważniejszych warunków zaliczamy m.in. wkład własny, zdolność kredytową, udokumentowany stosunek pracy itp.

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Wbrew pozorom bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie jest łatwo dokładnie oszacować wysokość raty kredytu hipotecznego, gdyż wpływa na nią wiele czynników. Tym większa trudności może okazać się dostosowanie takiej wysokości rat, które nie będą stanowić zbytniego obciążenia dla portfela w przyszłości. W tym przypadku również warto skorzystać z pomocy agenta hipotecznego, który dokona stosownych symulacji.

Istnieje kilka wzorów na obliczanie rat kredytu hipotecznego. Dobór jednego z nich zależy przede wszystkim od tego, czy przyszły kredytobiorca zdecyduje się na ratę malejącą, czy stałą. Na zobowiązanie składa się część kapitałowa, która obejmuje spłatę pożyczonego kapitału, oraz część odsetkową, która dotyczy wszystkich dodatkowych kosztów. W przypadku długoterminowych kredytów hipotecznych istotne znaczenie odgrywają odsetki, których wysokość zależy od oprocentowania. Z kolei na oprocentowanie składają się dwa podstawowe elementy: stawka referencyjna WIBOR (niezależna od banku) oraz marża banku (to element, który może podlegać negocjacjom z bankiem). Ważną rolę odgrywa też okres spłaty zobowiązania.

Jak się zatem okazuje, czynników wpływających na ogólny koszt kredytu hipotecznego i wysokość rat jest wiele. Przy wstępnych kalkulacjach zawsze warto skorzystać z fachowej pomocy agenta hipotecznego.

Czytaj także: Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.