monety na zielonym tle

Jak można zmniejszyć ratę kredytu?

Współcześnie palącym problemem są stale rosnące stopy procentowe. Sytuacja ta rozpoczęła się w październiku 2021 roku. Od tamtej pory kredytobiorcy otrzymują informację o podwyżkach nawet dwa razy w miesiącu. Bez wątpienia jest to niezwykle trudne, bowiem wiele osób boryka się z trudnościami w spłatach rat. Niestety nie sposób tego uniknąć, gdyż podwyżki stóp procentowych stanowią element polityki walki z inflacją. Czy wiesz, jak możesz zmniejszyć swoją ratę kredytu?

W jaki sposób obniżyć ratę kredytu?

Należy zaznaczyć, że istnieje co najmniej kilka sposobów na obniżenie raty kredytu. Warto jednak mieć na uwadze, iż każdy z nich posiada zarówno zalety, jak i wady. Wybór konkretnej metody musi być więc dostosowany do indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, tj. jego oczekiwań, możliwości, a także zapisów podpisanej przez niego umowy.

Pierwszą metodą, która umożliwia zmniejszenie raty, jest oczywiście wydłużenie okresu spłaty kredytu. Jak łatwo się domyślić, wówczas kwota zadłużenia zostaje rozłożona na dłuży okres. To naturalnie skutkuje obniżeniem comiesięcznego kosztu. Trzeba mieć na uwadze, że metoda ta nie jest pozbawiona wad. Przesunięcie daty spłaty kredytu skutkuje tym, iż kredytobiorca zapłaci w rzeczywistości więcej odsetek.

Osoby, które posiadają więcej zobowiązań, mogą starać się o konsolidację swoich zadłużeń. Okaże się to szczególnie trafne rozwiązanie, jeżeli kredytobiorca zaciągnął kredyt lub kredyty na niekorzystnych warunkach. Wówczas można liczyć na comiesięczną oszczędność rzędu nawet kilkuset złotych. Mniej dostępną metodą jest nadpłata kredytu, która również skutkuje zmniejszeniem raty. Kredytobiorca musi jednak posiadać wolne środki finansowe, które może przeznaczyć na ten cel.

Powyższe sposoby to jedynie przykłady, gdyż jest ich zdecydowanie więcej. Jako pośrednik kredytowy z Trójmiasta z ponad 13-letnim doświadczeniem przeanalizuję Twój przypadek i wskażę możliwe drogi wraz z ich skutkami. Zapraszam Cię do podjęcia kontaktu.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.