kredyt

Jak wyjść ze spirali długów?

Banki i instytucje parabankowe robią wiele, by ułatwić swoim klientom wzięcie kredytu. Polacy chętnie „dobierają” z banku parę groszy, by kupić wymarzony samochód czy sprzęt elektroniczny. Niestety, wielu osobom zdarza się przeszacować swoje możliwości spłaty rat i zaczynają oni dobierać kolejne kredyty na spłatę poprzednich. W ten sposób wpadają w spiralę długów, z której nie są w stanie uciec. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Nie uciekaj od problemu!

Najgorszą opcją jest próba ucieczki od problemu i zaprzestanie spłacania rat. Bank prędzej czy później upomni się o swoje pieniądze, a prawo będzie po jego stronie. Jeśli nie chcemy nieprzyjemnych rozmów z firmami windykacyjnymi, a następnie – wezwań sądowych i egzekucji komorniczej, musimy skontaktować się z bankiem i wspólnie z nim ustalić sposób spłaty rat tak, aby było to dogodne dla banku i możliwe do wykonania dla nas. Bank może obniżyć nam ratę i wydłużyć okres kredytu lub zaproponować inne rozwiązania, które ułatwią spłatę zadłużenia. Wbrew powszechnej opinii, banki chętnie negocjują w tej kwestii ze swoimi klientami. Wolą odzyskać pieniądze polubownie niż wchodzić na ścieżkę sądową.

Pomoc doradcy finansowego

Rozwiązaniem problemu jest też skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego. Ekspert kredytowy weźmie pod lupę wszystkie nasze zobowiązania i zarobki, po czym podpowie nam, jak zabrać się za spłatę kredytów. Znając doskonale poszczególne produkty finansowe podpowie nam (a także pomoże w formalnościach!), jak skonsolidować kredyty, lub do jakiego banku je przenieść. Wraz z doradcą możemy oszacować realną ratę, jaką możemy spłacać miesięcznie i wspólnie poszukać możliwości jej spłaty. Zanim więc weźmiemy kolejny kredyt na spłatę poprzedniego, lepiej jest porozmawiać z doradcą, dzięki czemu unikniemy wpadania w spiralę zadłużenia. Do dobrego doradcy mogą też wybrać się osoby, które chcą poprawić swoją gospodarkę finansami. Być może okaże się, że mogą one zaoszczędzić pokaźne sumy przez miesiąc, jeśli zaczną poprawnie korzystać z karty kredytowej lub przeniosą konto, które mają od wielu lat, do innego banku.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.