Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytową?
Najlepsza oferta kredytu hipotecznego – jak ją znaleźć?
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego okazuje się najczęściej niezbędne do sfinansowania danego przedsięwzięcia. Inwestycje w nieruchomości są bardzo kosztowne, a spora część inwestorów nie posiada wystarczającej ilości środków finansowych. Decyzja o kredycie to jednak dopiero pierwszy krok. Konieczne jest bowiem znalezienie najatrakcyjniejszej oferty o korzystnych warunkach. Czy wiesz, jak to zrobić?
W jaki sposób wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu?
Poszukiwanie dobrej oferty kredytowej to nie lada wyzwanie. Każdy z banków, a są ich w Polsce dziesiątki, posiada różne propozycje. Czasem są one do siebie zbliżone, a niekiedy zupełnie odmienne. Z liczących się instytucji, które gospodarują znaczną część rynku można wymienić 8 banków. Możliwości jest tak wiele, że w zasadzie nie sposób przeanalizować wszystkich opcji. Z tego względu wielu zainteresowanych korzysta z tzw. porównywarek lub kalkulatorów kredytowych. Są one dostępne w sieci, a ich obsługa stosunkowo intuicyjna. Są to rozwiązania jednak głównie w celu zbierania „leadów” – co oznacza, że wynik symulacji najczęściej otrzymasz po podaniu danych osobowych. Wówczas za przekazane informacje w ciągu krótkiej chwili skontaktuje się z Tobą pracownik instytucji powiązanej i zaproponuje „korzystne” rozwiązanie.
Wspomniane narzędzia są niewątpliwie bardzo pomocne. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że powinno się traktować je jedynie poglądowo. Takie algorytmy nie zawsze uwzględniają wszelkie możliwe zmienne. Co więcej, nie można mieć pewności, że są całkowicie aktualne. Nie mówiąc o fakcie, że część ofert będzie zupełnie niedostępna dla danego typu transakcji. (np. zatrudnienie w oparciu o umowę B2B z dochodem walutowym itd.)
Najlepszy doradca kredytowy będzie pomocny niczym prywatny concierge. Nie tylko zbada Twoje potrzeby finansowe, ale będzie starał się idealnie dopasować rozwiązania. Czy zawsze najniższa rata kredytu jest najlepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Niejednokrotnie warto poświecić nieco złotych w celu zabezpieczenia ryzyka wzrostu stóp procentowych, tak aby w razie zmiany sytuacji rynkowej, móc zachować spokój i nie martwić się o bieżące raty.
Zwolennicy tradycyjnych metod mogą także wybrać się do kilku banków z zapytaniem o ofertę. Pracownicy takich placówek chętnie pomagają w znalezieniu korzystnej opcji – lecz jedynie w ramach swojej instytucji. Dość częstym faktem jest rozmowa wyłącznie o zaletach, a nie cechach danego rozwiązania. Pracownik musi reprezentować interesy swojego pracodawcy, zatem ciężko o miarodajną opinię. Gdy czujemy się kompetentni do analizy danych, możemy spróbować zrealizować to samodzielnie – jednak jest to dość czasochłonny sposób. Pamiętaj także, że otrzymane propozycje warto powierzyć ocenie przez specjalistę.
Niejednokrotnie słyszę o negocjacji warunków kredytowych z bankiem – najczęściej jednak to, co klientowi wydaje się, że zostało wynegocjowane – jest wyłącznie modyfikacją standardowej matrycy cenowej dostępnej w ramach banku. O realnych negocjacjach zatem najczęściej nie ma mowy. Warto wspomnieć, że banki doskonale znają same siebie. Wiedzą, jak ich oferta wypada na tle konkurencji. W sytuacji więc tzw. negocjacji, bank wie, że jego oferta jest średnio korzystna i wówczas może zgodzić się na obniżkę parametrów. Gdyby klient znał jednak cały rynek, to zorientowałby się – że oferta nawet po negocjacjach jest mniej korzystna niż inna – bez nich.
Na co zwrócić uwagę, szukając dobrej oferty kredytowej?
Nie sposób wymienić wszystkie istotne zmienne. Wielu osobom zdaje się jednak, że takie czynniki jak wysokość oprocentowania czy RRSO załatwia sprawę i kredyt ma znaleziony. Czy warto jednak zdecydować się na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem czy też stałym? Raty malejące czy też równe? Możliwość, którą daje wcześniejsza spłata kredytu od pierwszego dnia w całości, czy wystarczy nam nadpłata kredytu częściowa? Jeśli dodamy do tego opcjonalny wybór ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia nieruchomości, zakup karty kredytowej czy wymogu wpływów na konto – robi się trudniej.
Co w sytuacji zmiany miejsca pracy lub przejścia na działalność gospodarczą / B2B? Jak podejdzie do tego bank, w którym zaciągniemy kredyt, czy nie wypowie nam umowy, bądź nie pogorszy warunków kredytowych?
Jak więc widzisz, potrzebujesz pomoc w wyborze kredytu świadczonej przez eksperta aby dowiedzieć się jak znaleźć, aby była to Twoja Najlepsza oferta kredytu hipotecznego. Tak, jak nie leczymy chorób przez google, tak kredyt hipoteczny powinniśmy zaciągać u znawcy tematu. Jako licencjonowany agent kredytowy z ponad 16 letnim doświadczeniem zawodowym popartym wieloma nagrodami, doskonale wiem, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie, dlatego serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.
Jeśli chcesz także, abyśmy dodatkowo pomogli Ci kupić nieruchomości, zapraszamy tutaj.