kalkulator

Kilka słów o kredytach odnawialnych

Kredyt odnawialny, inaczej kredyt rewolwingowy lub — potocznie — kredyt na koncie, to rozwiązanie pozwalające na elastyczny dostęp do dodatkowych środków finansowych za pośrednictwem rachunku bankowego. Może być bardzo pomocy w sytuacji niespodziewanych wydatków czy atrakcyjnych okazji inwestycyjnych, gdyż zapewnia szybki „zastrzyk” gotówki. Trzeba jednak pamiętać, że przy nierozważnym korzystaniu kredyt odnawialnych może mieć też swoje ciemne strony. Co warto o nim wiedzieć?

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o kredytach odnawialnych

  1. Z kredytu odnawialnego może skorzystać praktycznie każdy posiadacz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Trzeba jednak pamiętać, że w momencie korzystania z limitu kredytu bank zaczyna naliczać stosowne odsetki od wykorzystanej kwoty kredytu odnawialnego. Jest to również rozwiązanie korzystne wyłącznie wtedy, gdy potrzebujesz stosunkowo niewielkiej sumy pieniędzy, raczej na mniejsze wydatki związane z życiem codziennym. Jeśli planujesz większe inwestycje, raczej powinieneś poszukać innych opcji dostępnych na rynku. Pomoże Ci w tym doradca finansowy, dlatego też zapraszam do kontaktu z biurem Piotra Witeckiego.
  2. Spłata kredytu odnawialnego wygląda zupełnie inaczej niż ratalna spłata innego rodzaju zobowiązań bankowych czy pożyczek. W tym przypadku nie ma harmonogramu spłaty, ale każda wpłata na konto bankowe przyczynia się do zmniejszenia wykorzystanego limitu kredytowego. Bank nalicza odsetki wyłącznie od kwoty pozostałej do spłaty.
  3. Kredyt odnawialny można przeznaczyć na dowolny cel. We wniosku kredytowym nie trzeba uzasadniać, na co chce się wykorzystać udostępnione środki. Co więcej, klient sam decyduje, w jakim momencie chce skorzystać z dostępnej gotówki. Istnieje też możliwość wielokrotnego odnawiania umowy bez konieczności dodatkowej weryfikacji ze strony banku. Dlatego też jest to jeden z najbardziej elastycznych produktów bankowych.
  4. Aby wykorzystać środki zgromadzone na rachunku w ramach kredytu odnawialnego, kredytobiorca ma do dyspozycji takie same narzędzia jak w przypadku rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Może więc wykonywać przelewy, płacić kartą płatniczą lub telefonem, wypłacać gotówkę w bankomatach itd.
  5. Kredyt odnawialny to elastyczny produkt finansowy, który ma wiele zalet, ale i pewne mankamenty. Przede wszystkim warto pamiętać, że łatwy i ciągły dostęp do gotówki może rodzić ryzyko nadmiernego zadłużenia. W związku z tym należy korzystać z przyznanych środków w ramach limitu odnawialnego w sposób rozważny i odpowiedzialny.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.