monety na kupno domu

Na jakich zasadach obowiązuje wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny umożliwia nabycie nieruchomości osobom, które nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi. Zainteresowani najczęściej chcą sfinansować zakup własnego mieszkania lub domu na cele prywatne. To niewątpliwie duże udogodnienie, gdyż ceny lokali mieszkalnych są współcześnie niezwykle wysokie. Z kredytem hipotecznym wiąże się jednak pojęcie wkładu własnego. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Kredyt hipoteczny a wkład własny w 2022 roku

Najprościej mówiąc, wkład własny to udział kredytobiorcy w planowanym zakupie. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że posiadanie określonej kwoty, która zostanie wpłacona na poczet kredytu, stanowi jedną z podstaw do jego otrzymania. Kiedyś kredytobiorcy mogli zaciągać zobowiązanie na zakup nieruchomości bez konieczności wpłaty wkładu własnego. Niestety to już przeszłość. Obecnie wysokość minimalnego wkładu własnego wynosi 20% ceny nieruchomości.

Uogólniając, zainteresowany zaciągnięciem kredytu hipotecznego musi wpłacić na jego poczet średnio od 35 do nawet 100 tysięcy złotych. To wysokie kwoty, które często są poza zasięgiem wielu osób. Na szczęście część banków znalazło sposób, aby zyskać więcej klientów. W części instytucji możliwe jest wpłacanie jedynie 10% wkładu własnego. Kredytobiorca musi jednak wówczas wykupić obowiązkowe ubezpieczenie, które niejako pokrywa różnicę oprocentowania.

Co może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym?

Należy wyraźnie podkreślić, że w większości przypadków nie tylko środki pieniężne mogą stanowić wkład własny. Jako agent hipoteczny z Gdyni zauważam, że niewiele osób o tym wie. Oczywiście wiele zależy od praktyki danego banku, jednak zdecydowana część instytucji uwzględnia m.in.:

  • nieruchomość gruntową, na której ma być wniesiony budynek;
  • zadatek wpłacony dla sprzedającego nieruchomość;
  • premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej;
  • darowiznę;
  • oszczędności zgromadzone na IKE lub IKZE.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.