czas

Uzyskanie kredytu a umowa o pracę na czas określony

Banki najprzychylniej patrzą na wnioskodawców kredytowych pracujących w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. To swoiste zabezpieczenie dla banków i potwierdzenie, że kredytobiorca będzie mógł bez problemu spłacać swoje zobowiązania, gdyż pracodawca nadzwyczaj ceni jego kwalifikacje, skoro nie określa konkretnego czasu zakończenia umowy. Stąd powszechnie wiadomym jest, że osoby pracujące na umowie zlecenie lub umowie o dzieło mają bardzo małe szanse na uzyskanie kredytu. Okazuję się, że nie tylko one, bo umowa o pracę na czas określony to także może być poważny problem przy staraniu się o kredyt.

Promesa czyli obietnica pracodawcy

Aby zwiększyć swoje szanse w uzyskaniu kredytu warto porozmawiać z pracodawcą i postarać się o uzyskanie promesy, czyli obietnicy na piśmie, że po wygaśnięciu aktualnej umowy pracodawca na pewno zatrudni nas po raz kolejny na takich samych lub lepszych warunkach. Jeśli będzie to ponownie umowa na czas określony, warto, by pracodawca wskazał w promesie przewidywany czas zakończenia współpracy. W takim wypadku banki przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego automatycznie biorą pod uwagę daty zawarte w promesie. To samo tyczy się obietnicy pracodawcy o kolejnym zatrudnieniu, tym razem na czas nieokreślony. Bank będzie już w taki sposób traktował naszą aktualną umowę.

Różne banki różne zasady       

Każdy bank ma zróżnicowaną ofertę, tak samo jak zasady przy rozpatrywaniu wniosków kredytobiorców. Warto więc dokładnie poznać szczegóły ofert różnych banków i porównać je ze sobą. Pomóc w tym może ekspert finansowy, który zrobi to rzetelnie i precyzyjnie, dostosowując się do sytuacji klienta.

Jeden bank bez promesy nie będzie przychylny do udzielenia kredytu bez względu na czas, przez jaki jeszcze dana umowa będzie obowiązywała. Natomiast w innych placówkach może nie być najmniejszego problemu z uzyskaniem pożyczki, jeśli do wygaśnięcia umowy zostały jeszcze np. dwa lata. Jeśli bank oceni, że zarobki kredytobiorcy są wystarczające, aby w trakcie tych dwóch lat spłacić swoje zobowiązanie, pozytywnie rozpatrzą wniosek bez żadnych dodatkowych wymagań.

Często dla analityków bankowych liczy się również staż pracy w danej firmie oraz ten ogólny. Jeśli już dłuższy czas jesteśmy zatrudnieni w konkretnej firmie lub w przypadku zmiany pracy między kolejnym zatrudnieniem nie upłynęło dużo czasu, to znak dla banków, że przyszły kredytobiorca dba o stabilność finansową i będzie w stanie dotrzymać terminów spłat kredytu.

 

Z racji faktu, że uzyskanie kredytu przez osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas określony bywa trudne i czasochłonne, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika finansowego, który dzięki dużej wiedzy, doświadczeniu i płynnej znajomości rynku kredytowego będzie w stanie usprawnić cały proces.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.