pożyczka

Zawieranie umowy kredytowej krok po kroku

Dodano 07.12.2020, Kategoria: Blog, Tagi:

Osoby, które planują zakup nowego samochodu czy remont domu, często szukają dodatkowego zastrzyku gotówki. Aby zrealizować swoje cele, decydują się na wzięcie kredytu. Jak wygląda zawieranie umowy kredytowej z bankiem, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii? Przekonajmy się!

Kredyt przez Internet

Chociaż kredyty on-line były dostępne w większości polskich banków jeszcze przed pandemią koronawirusa, wiele osób i tak ubiegało się o kredyt osobiście w placówce banku. Obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sprawiły jednak, że klienci zostali poniekąd zmuszeni do korzystania z usług banków przez Internet lub telefon. Zawieranie umowy kredytowej on-line zasadniczo niewiele różni się od robienia tego osobiście. Osoba ubiegająca się o kredyt musi formalnie o niego wystąpić, czyli wypełnić wniosek kredytowy na stronie konkretnego banku. We wniosku, poza podaniem swoich danych, kredytobiorca będzie musiał odpowiedzieć na pytania dotyczące jego zarobków, zobowiązań finansowych, formy zatrudnienia, czy stanu cywilnego. W tym samym dokumencie będzie on musiał również poinformować bank, o jaki dokładnie rodzaj kredytu się ubiega, jaką kwotę chciałby pożyczyć, a czasami również podać cel, na który przeznaczy środki. We wniosku znajdzie on również pytania o preferowane terminy spłat rat, preferowaną wysokość rat czy walutę, w jakiej chce otrzymać kredyt. Wniosek najczęściej kończy się pytaniami dotyczącymi zabezpieczenia kredytu, czyli np. wyrażeniem zgody na dobrowolne poddanie się egzekucji w przypadku niespłacania rat.

Weryfikacja danych i podpisanie umowy

Gdy wypełnimy wniosek kredytowy, trafi on do banku. Analitycy bakowi sprawdzą dostarczone przez nas informacje, a w razie potrzeby skontaktują się z nami telefonicznie. Mogą mieć np. pytania dotyczące naszych deklaracji, lub poproszą o dostarczenie wskazanych dokumentów pocztą (np. zaświadczenia o zarobkach). Bank wydaje decyzję kredytową. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, otrzymamy od banku umowę kredytową, z którą musimy się zapoznać i oczywiście ją podpisać. Najczęściej możemy zrobić to przez stronę banku, w przypadku wersji drukowanej – umowę odsyłamy pocztą lub kurierem. Dopiero wtedy otrzymamy przyznane środki na konto.