decyzję o kredycie

Historia kredytowa. Co to takiego?

Kredyt bankowy to dla większości z nas jedyna możliwość sfinansowania zakupu nieruchomości – mieszkania lub domu. Z jego otrzymaniem wiąże się jednak konieczność przygotowania odpowiednich dokumentów, które potwierdzają wysokość uzyskiwanych przez nas dochodów. Wśród wymagań często wiele instytucji finansowych wymienia także różne dodatkowe formalności, których musimy dopełnić. Jednym z warunków udzielenia kredytu jest zwykle możliwość wykazania się odpowiednią historią kredytową. Sprawdźmy, czym ona jest, co się na nią składa i w jaki sposób może wpływać na decyzję o przyznaniu nam kredytu, o który się ubiegamy.

 

Co wiedzą o nas banki?

Instytucje finansowe udzielając kredytu, muszą odpowiednio oszacować ryzyko związane z jego nieterminową spłatą bądź trwałym brakiem zdolności do wywiązywania się z warunków umowy przez potencjalnego kredytobiorcę. W związku z tym starają się zgromadzić jak najwięcej przydatnych informacji, na podstawie których mogą podjąć decyzję o tym, czy klient jest wiarygodny. Dane o naszych obecnych zarobkach są jednym ze źródeł, które pomaga w dokonaniu takiej oceny. Banki zainteresowane są jednak również tym, w jaki sposób do tej pory regulowaliśmy nasze zobowiązania. Informacje tego rodzaju mogą uzyskać na podstawie naszej historii kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej, tzw. BIK jest instytucją, do której firmy sektora finansowego zgłaszają dane o spłacanych przez swoich klientów kredytach i pożyczkach. Trafiają tam informacje o spłatach rat, jeśli wyrazimy na to odpowiednią zgodę. Dzięki temu bank, w którym występujemy o kredyt, może sprawdzić, jak do tej pory spłacaliśmy nasze kredyty. Warto pamiętać, że terminowe wpłacanie umówionych sum oznacza dla banku, że jesteśmy dobrym i wiarygodnym klientem, który z dużym prawdopodobieństwem spłaci również kolejny kredyt.

Trzeba pamiętać o tym, że BIK zbiera informację o wszystkich zaciągniętych przez nas kredytach, nie tylko tych hipotecznych, ale także np. o naszych kartach kredytowych. Dane do BIK mogą trafić również, jeśli nie wyrazimy na to zgody. Stanie się tak wówczas gdy np. opóźnimy się z zapłatą raty o ponad 60 dni, a w dodatku upłynie termin 30 dni od momentu, gdy bank wysłał do nas informację o zaległości.

W przypadku występowania o kredyt warto sprawdzić swoją historię kredytową w BIK.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.