marynarz

Kredyt dla marynarza – jak go uzyskać?

Niewątpliwie zawód marynarza jest interesującym i wspaniałym zajęciem. Oprócz wykonywania swoich obowiązków można zwiedzać świat i poznawać kulturę innych krajów. Przy takiej pracy nie ma mowy o rutynie. Wydaje się, że to zawód pozbawiony większych wad. Niestety problemy zaczynają się w chwili chęci uzyskania kredytu dla marynarza. Dlaczego?

Problemowa forma zatrudnienia

Banki najchętniej udzielają pożyczek osobom, które zostały zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Daje im to większą gwarancję, że kredytobiorca wywiąże się ze wszystkich swoich zobowiązań. W przypadku marynarzy jest to niemożliwe – są oni zatrudniani na kontraktach o ściśle wskazanym czasie współpracy. To jeden z głównych powodów, dla których uzyskanie kredytu dla marynarza jest skomplikowane.

Na szczęście nie jest to jednak problem nie do rozwiązania. Każdy bank kieruje się własnymi zasadami i kryteriami, jednak w przypadku marynarzy najczęściej wystarczy poświadczenie minimum 12-24 przepracowanych miesięcy w tym specyficznym zawodzie, gdzie przerwa między następnymi kontraktami nie była dłuższa niż pół roku. Jest to informacja dla banku o swoistym rodzaju ciągłości zawodowej i regularnych przychodów, dzięki czemu kredytobiorca będzie w stanie spłacać określone raty w ustalonym terminie.

Często banki przychylniej patrzą na udzielenie kredytu dla marynarza, jeśli ten wcześniej korzystał z produktu kredytowego i był rzetelnym, bezproblemowym Klientem.

Utrudniony kontakt i zarobki w obcej walucie

Zarobki marynarzy niejednokrotnie są w walucie innej niż polski złoty. Po zmianach wprowadzonych przez KNF dotyczących kredytów walutowych, schody pojawiają się przy chęci uzyskania kredytu hipotecznego. Rekomendacja S mówi o tym, że kredyt na hipotekę w złotówkach może wziąć jedynie osoba, która również w złotówkach otrzymuje swoje wynagrodzenie. Rozwiązaniem może być złożenie wniosku ze współkredytobiorcą, który zarabia w polskiej walucie. Warunkiem koniecznym jest jednak to, by zarobki w walucie polskiej były wyższe od pensji w walucie zagranicznej.

Problemem przy ubieganiu się o kredyt dla marynarza jest również charakter jego pracy, czyli długie pobyty poza miejscem zamieszkania, gdyż to wiąże się z utrudnionym kontaktem z kredytobiorcą. Warto więc postarać się o pełnomocnictwo dla współkredytobiorcy, którym może być żona, partnerka czy inna bliska osoba, która w imieniu marynarza będzie mogła załatwiać wszelkie niezbędne formalności. W wyjątkowych sytuacjach rozwiązaniem może być podpisanie niezbędnej dokumentacji przez marynarza przebywającego poza krajem, jednak pod warunkiem, że będzie to kraj respektujący konwencję Haską, bowiem reguluje ona zasadę Apostil, która pozwala na legalne użycie dokumentów w innym państwie niż zostały one sporządzone i podpisane.

Dokumenty niezbędne do przygotowania                                    

Starając się o kredyt dla marynarza należy przygotować następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • książeczkę żeglarską,
  • kontrakty zatrudnienia z ostatniego roku,
  • historię rachunku bankowego z ostatniego roku (pod warunkiem, że jest to rachunek w polskim banku),
  • jeśli konto założone jest w banku zagranicznym – zaświadczenie od pracodawcy o dochodach z okresu wymaganego przez bank.

Jeśli marynarz stara się o kredyt razem we współkredytobiorcą potrzebne będą również jego dokumenty.

Uzyskanie kredytu dla marynarza może być procesem trudnym i czasochłonnym, jednak nie niemożliwym. Wiele zależy od zasad panujących w konkretnym banku, dlatego warto szczegółowo zapoznać się z ofertami różnych placówek. Przy przygotowaniu niezbędnej dokumentacji i wyborze najlepszej oferty kredytowej dobrze jest skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który pomoże przejść przez cały proces szybciej, łatwiej i bez zbędnego stresu.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.