Kredyt dla osoby pracującej za granicą – co trzeba wiedzieć?
Polacy coraz częściej decydują się na pracę poza granicami naszego kraju, jednak nie wiążą z obcym krajem swojej przyszłości. Marzą o wybudowaniu lub kupieniu domu czy mieszkania w Polsce, by tu założyć rodzinę i wspólnie żyć. Mimo relatywnie wyższych zarobków i tak nie są w stanie obyć się bez pożyczki. Proces uzyskania kredytu dla osoby pracującej za granicą jest jednak bardziej skomplikowany, dlatego warto wzbogacić swoją wiedzę w tym temacie.
Szczegółowe sprawdzane zdolności kredytowej
Przy ubieganiu się o kredyt dla osoby pracującej za granicą, banki są zdecydowanie bardziej skrupulatne i przeprowadzają szczegółowe określanie zdolności kredytowej, która pozwoli na podjęcie pozytywnej decyzji. Wiąże się to ze skompletowaniem odpowiedniej dokumentacji, na którą najczęściej składają się:
- Dokumenty potwierdzające tożsamość (może być wymagany także paszport)
- Kopia umowy zatrudnienia
- Pozwolenie na zatrudnienie (jeśli w danym kraju jest wymagane)
- Zaświadczenie o dochodach na podstawie druków bankowych
- Wyciągi z konta z regularnie wpływającym wynagrodzeniem (może być wymagane od minimum 3 lub 6 miesięcy, do roku)
- Zaświadczenie o zameldowaniu na terenie RP
- Zaświadczenie z odpowiednika BIK dla danego kraju.
Jednak samo dostarczenie dokumentów często nie wystarcza. Wiele banków wymaga ich translacji na język polski przez tłumacza przysięgłego, a to dodatkowo wydłuża czas całej procedury i jest bardzo kosztowne. Warto skorzystać wtedy z pomocy doświadczonego eksperta finansowego, który wskaże niezbędne do tłumaczenia minimum lub pomoże wybrać banki, które nie wymagają tłumaczenia dokumentów.
Kredyt hipoteczny a waluta zagraniczna
Obecnie nie można ubiegać się o kredyt hipoteczny w złotówkach, jeśli wynagrodzenie występuje w walucie zagranicznej. Związane jest to z sytuacją tzw. frankowiczów, która pokazała, że pobieranie pożyczki w walucie innej niż otrzymywane dochody może być bardzo problematyczne zarówno dla banków, jak i kredytobiorców.
Rozwiązaniem z tej sytuacji jest próba uzyskania pożyczki wraz z osobą zarabiającą w złotówkach. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że zdolność kredytowa będzie obliczana przede wszystkim w oparciu o zarobki współkredytobiorcy, a dochody osoby pracującej poza granicami kraju traktowane będą jako dodatek.
Kredyt dla osoby pracującej za granicą a własna działalność gospodarcza
Własna działalność gospodarcza poza granicami kraju może okazać się dużym problemem, w szczególności w kwestii wiarygodności i możności przeprowadzania weryfikacji wszystkich danych przez wybrany bank. W takim przypadku w niezbędnej dokumentacji powinny znaleźć się dodatkowo roczne zeznania podatkowe i dokumenty potwierdzające rejestrację firmy i jej legalną działalność. Mimo wszystko, banki chcąc się zabezpieczyć mogą podwyższyć oprocentowanie.
Stabilne dochody, długi staż pracy, zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony, zawarcie związku małżeńskiego oraz spłacanie poprzednich pożyczek w sposób bezproblemowy znacznie zwiększa szanse na uzyskanie zarówno kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego. Wpływ ma też na to kraj, w którym przyszły kredytobiorca pracuje. Musi być to teren Unii Europejskiej, ewentualnie Szwajcarii lub Norwegii.