pożyczka

Różnice między kredytem a pożyczką

Wielu z nas używa pojęć kredyt i pożyczka zamiennie. Tymczasem oznaczają one coś nieco innego i widoczne są wyraźne różnice pomiędzy nimi. Z całą pewnością jednak jedno i drugie to dla nas zobowiązanie finansowe na określony czas, które musimy spłacić wraz z ustalonymi odsetkami. O jakich różnicach odnośnie tych dwóch terminów powinniśmy wiedzieć? Czy jest coś, co szczególnie je od siebie odróżnia?

Jak wybrać odpowiedni produkt finansowy dla siebie?

Gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy pojawiają się przed nami rozwiązania w postaci zarówno kredytów, jak i pożyczek. Jeśli nie wiemy, jaka opcja będzie najlepsza i najbardziej korzystna w naszym przypadku, to nieoceniony może okazać się pośrednik finansowy, który udzieli nam pomocy. Zaczynając od podstawowej różnicy, jaka pojawia się pomiędzy pożyczką a kredytem, to należy zwrócić uwagę, na to kto ich udziela. Kredytodawcą jest bank, z kolei w przypadku pożyczki może to być właściwie każdy – instytucja lub osoba fizyczna, które są właścicielami pożyczanych pieniędzy lub też przedmiotów.

Kolejna różnica dotyczy określenia celu przeznaczenia uzyskanych środków. W przypadku kredytu musimy dokładnie wskazać, na co będą wydane pieniądze z niego. Z kolei w przypadku pożyczki możliwe jest wydanie środków na dowolnie wybrany cel i nie ma konieczności informowania o nim. Bardzo ważną kwestią jest również to, jakie przepisy regulują udzielanie pożyczek i kredytów. Te pierwsze określone są w Kodeksie Cywilnym, zaś drugie w prawie bankowym.

Co jeszcze odróżnia pożyczki od kredytów?

Różnić się będą również formalności. Kredyt jest udzielany na podstawie spisanej umowy, która zawiera terminy oraz koszty. Jeśli pożyczka udzielana jest na kwotę poniżej 500 zł to z kolei nie ma konieczności podpisywania żadnej umowy. Sporządza się ją dopiero, gdy kwota jest wyższa. Ponadto w przypadku kredytu musimy liczyć się z koniecznością poniesienia określonych opłat w postaci prowizji, czy też odsetek, pożyczka może być nawet darmowa. W przypadku pożyczki obowiązują dużo luźniejsze zasady, a często również dużo łatwiej jest ją uzyskać.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Dowiedz się więcej o naszych ciasteczkach w polityce prywatności.