Wybór kredytu. Najważniejsze kryteria
Wybranie odpowiedniego kredytu potrafi być nie lada wyzwaniem. Banki proponują najróżniejsze oferty, w dodatku dość często się one zmieniają, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Oferta kredytowa sama w sobie jest dość skomplikowana, ponieważ aby stwierdzić, czy rzeczywiście jest ona dla nas korzystna, czy też nie, należy ją dokładnie przeanalizować. Pierwszym krokiem w wyborze kredytu, bez względu na to, czy będzie to kredyt gotówkowy, hipoteczny, czy też konsolidacyjny, jest ustalenie, które właściwości kredyty będą dla ciebie najkorzystniejsze, a które będziesz w stanie zaakceptować. Może to być RRSO, termin spłaty kredytu, prowizja, bądź też ubezpieczenie wykupione w banku.
Decydując się na kredyt, wiele osób zwraca uwagę na jego oprocentowanie. Oprocentowanie to koszt kredytu i przekłada się na wysokość spłacanych rat. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to jedno z głównych kryteriów. Niestety, niskie oprocentowanie może być wabikiem na klientów, którzy nie sprawdzając pozostałych czynników, mogą podpisać umowę na drogi i niekorzystny kredyt. O czym więc jeszcze warto pamiętać?
Najważniejsze kryteria wyboru kredytu
Innym istotnym kryterium jest prowizja. Banki zazwyczaj stosują tę samą zasadę – przy niskim oprocentowaniu pobierają wysoką prowizję, a przy wysokim – niską. Dokonując szczegółowej analizy wszystkich czynników (w tym prowizji i oprocentowania), może się okazać, że oferta z wysokim oprocentowaniem będzie najkorzystniejsza. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:
- RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). To pojęcie bywa mylone z oprocentowaniem, co może sprawić, że źle zinterpretujemy i wybierzemy ofertę. RRSO to wartość mówiąca o całkowitym koszcie kredytu w stosunku rocznym. Jest wyrażana w procentach. Jest to w zasadzie jeden z kluczowych czynników, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu.
- Marża. Jest to część oprocentowania i stanowi zarobek banku. Wysokość marży zależy od wielu czynników, m.in. kwoty kredytu, celu kredytu itp.
- Ubezpieczenie. Wiele banków proponuje do kredytu dodatkowe produkty, np. konto osobiste, kartę kredytową, ubezpieczenie na życie. Decydując się na nie, możesz otrzymać korzystniejsze warunki finansowe. Jednak uwzględniając koszt takich dodatków, kredyt nie zawsze bywa aż tak bardzo atrakcyjny.
Na całkowitą wartość kredytu i jego atrakcyjności, wpływa również wiele innych czynników, w tym jednorazowe opłaty, takie jak wycena nieruchomości (w przypadku kredytu hipotecznego) lub opłata za wcześniejszą spłatę kredytu. Przed podpisaniem umowy należy też dokładnie ją przeczytać. Może się bowiem okazać, że znajdziesz w niej zapisy, które staną się dodatkowym obciążeniem finansowym. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz dobry kredyt, zwróć się do mnie. Przeanalizuję za ciebie oferty banków i pomogę wskazać najkorzystniejszą opcję dopasowaną do twoich potrzeb i możliwości.